Flerek és CME-k
(Napkitörések és koronaanyag-kidobódások)

Az alábbi anyagokban debreceni észlelések mellett az EIT (Extreme Ultraviolet Imaging Telescope) és LASCO (Large Angle Spectroscopic Coronagraph) nevû mûszerek által készített észlelések is szerepelnek, melyek a mûszerek üzemeltetõinek tulajdonát képezik. E két mûszer a SOHO (Solar Orbiting and Heliospheric Observatory) nevû napfizikai mesterséges holdon mûködik, mely az ESA és NASA közös vállakozása.

A H-alfa észlelések a Napfizikai Obszervatórium Lyot-szûrõjével készültek, melynek felújítása 1998-ban az OTKA/M028451 mûszerfejlesztési pályázat révén történt meg.

Az EIT/195 jelû anyagok az EIT mûszerrel a 195 Angström hullámhosszúságú vonal fényében készített észleléseket jelentik. Ez a hullámhossz a tizenegyszeresen ionizált vasatom egyik átmenetéhez tartozik, és mivel ilyen ionizáltság 1-2 millió fokos hõmérsékleten következik be, ezért ezen a hullámhosszon az ilyen hõmérsékletû tartományokat - tehát gyakorlatilag a koronát észlelhetjük. A LASCO/C2 és LASCO/C3 a LASCO nevû mûszeregyüttes két különbözõ látómezejû koronográfja, észleléseinek középpontjában egy korong takarja el a fehér körrel jelzett napkorongot, ezen kívül látható a Nap távolabbi plazmakörnyezete, elsõsorban a flerek nyomán elõforduló, látványos CME (Coronal Mass Ejection: koronaanyag-kidobódás) események.

A képanyagot érdemes összehasonlítani a Naplégkör részei c. oldal anyagával, ahol az 1999 június 27-én készült legkülönbözõbb észlelések mutatják be a Nap különbözõ arcait.



Az észlelések idõpontjai mindenütt világidõben (UT) szerepelnek.

1999 június 27


1999 július 19





Html prezentáció napkitörések tanulmányozásához Kattints ide!